OFERTA


IF YOU LEARN SPANISH WITH US IS POSSIBLE ACCOMODATION IN OUR HOSTEL 50% OFF

Enjoy the School

Make your reservation

Pricing | Check our Pricies
Pricing E-mail
LESSONS PRICES
 

REGULAR PROGRAM

 

Weekly Hours 20

Daily classes of 4 hours; in the morning or afternoon corresponding a 20 - hour load a week and  80 hours a month.

80 Hours a  month

Classes will be 2 -  hours grammar an 2 - hours practice, including:  conversation, writing, listening and vocabulary as well as activities outside the school.

 

Classes could be one to one  or in group (4 students per classroom max.)

Cost per hour USD 6,5

The program includes lodging (7 days a week) two meals (breakfast and lunch).  Also you can choose the program without lodging (see "classes")
 

 

1
Week

2
Weeks

3
Weeks

4
Weeks

5
Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8
Weeks

12 Weeks

 

Only  lessons

130,00 260,00 390,00 520,00 650,00 780,00 910,00 1.040,00 1.560,00

Lessons and homestay

214,00 428,00 642,00 856,00 1.070,00 1.284,00 1.498,00 1.712,00 2.568,00

 

Prices in American Dollars

INTENSIVE PROGRAM

 

Weekly Hours 30

Daily classes of 6 hours;  4 hours in the morning and 2  in afternoon corresponding  a 30 hours load a week and 120 Hours a month.  The classes will be 2 hours grammar and 2 hours practice,  including: conversation, writting, listening as well as activities oustside the school. The last 2 hours (afternoon) will be destinated to practice in different activities like: reading, debates,  discissions, analysis or a critic to an specific topic. And of course everything about Bolivian culture.

There are also activities outside the school, to practice conversation and vocabulary. Students can have different activities having a closer aproach to the people and the city.

Cost per hour USD 6,5

The program includes lodging ( 7 days a week) two meals per day (breakfast and lunch).  And you can also choose the program without lodging (see "classes")

 

1 Week

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8
Weeks

12 Weeks

 

Only  lessons

195,00 390,00 585,00 780,00 975,00 1.170,00 1.365,00 1.560,00 2.340,00

Lessons and homestay

279,00 558,00 837,00 1.116,00 1.395,00 1.674,00 1.953,00 2.232,00 3.348,00

 

Prices in American Dollars

MAKE YOUR OWN PROGRAM

With this program, you can choose the schedule as you wish. Coordinating with the school the hours, lodging and meals.

GRUPAL LESSONS

 
2 Persons  $5.- per hour
3 Persons  $4.- per hour
4  to 5 Persons   $3,5 per hour
 
NOTE. -  Every program includes:  Transportation from and to the Airport or Bus Station. Internet, daily snacks (at the school), mail service and money exchange.
* Inscription fee $ 30.- per person.
While more lessons you have, you pay less. * Check out our discounts
Please  feel free to write us for any information.
*** If the student cancel the reservation, he will lose 50 % the amount payed in advance.
 
Share to Facebook Share to Twitter Share to Linkedin Share to Delicious Share to Google 
Home Pricing | Check our Pricies
Content View Hits : 135036